Pszichoanalitikus terápiák

A pszichoanalitikus terápiák arra a múlt század elején történt felismerésre épülnek, hogy az érzelmeket és a viselkedést meghatározó belső lélektani tényezők rendszerint tudattalanok, ezért nem hozzáférhetőek a közvetlen és tudatos megfigyelés számára. Gyakran ezeknek a tudattalan folyamatoknak a hatására alakulnak ki a legkülönbözőbb lelki problémák: tartós boldogtalanság, lelki eredetű testi tünetek, szorongás, nehézségek a munkavégzés terén, érzelmi, hangulati, kapcsolati zavarok, önértékelési problémák. A pszichoanalitikus terápiák célja, a problémát tápláló tudattalan tartalmak hozzáférhetővé tétele a terápiás kapcsolat lélektani elemeinek elemzése és megértése segítségével.

A terápia menete
A pszichoanalitikus terápia a terápiás kapcsolatra épülő mély és intenzív lélektani munka. Hetente 2-3 alkalommal történnek a találkozások, 45-50 percben. A terapeuta dolga, hogy segítsen tisztázni az összefüggéseket és rálátást biztosítson a belső lelki folyamatokra. A terápiás kapcsolatban érzelmileg újraélt múlt intenzív, élményszerű tapasztalati kerete a pszichoterápiás munkának. A terápiás kapcsolat történéseinek elemzése a terápiás folyamat része.

Milyen változások várhatóak a terápiától?
A tudatosulás, a megértés és az átdolgozás energetizál. Általa megnő a munka-és teherbíró képesség, könnyebb döntéseket hozni. Az emberi kapcsolatok a jövőben inkább a kölcsönösségre épülnek, a munkahelyi és társas kapcsolatok a legtöbb esetben javulnak. Kialakul a Képesség a kölcsönös elfogadáson, megbecsülésen és szereteten alapuló hosszú távú párkapcsolatra és az örömteli kiegyensúlyozott szexuális életre.

A hosszú terápák mindkét fél részéről mélyebb elköteleződést igényelnek.