Fókuszolás

Szervi elváltozással nem járó testi panaszok esetén, például funkcionális meddőségnél, elsősorban a fókuszolás technikájával dolgozom, egyéni és csoportos formában. (A csoportot fókusztréner társammal vezetem.) A pszichológiában és az orvos tudományban ma már azonos módon elfogadott, hogy a testi és lelki folyamatok kölcsönösen hatnak egymásra.

A fókuszolás testi érzésekkel dolgozó elsősorban nem verbális technika. A módszer alapgondolata, hogy "a testi jelzésekben megtalálható a lelki helyzet megértésének a kulcsa", csak tudni kell figyelmünket, odafordítani testünk belső jelzései felé. A testi jelzések beazonosítását követően, az általuk közvetített lélektani "üzenetek" érzelmileg is jelentéstelivé, megnevezhetővé válnak. Ezek akár korai, beszéd kialakulását megelőző élmények pszichés lenyomatai is lehetnek, melyekre sokszor csupán testi szinten emlékezünk. A testi érzések beazonosítása, az ehhez kapcsolódó érzelmek, emlékek felelevenítése, átfordítása/lefordítása szavakra visszahat a testi folyamatokra, azokban változást idéz elő. A fókuszolás technikájának megtanulásával elsajátítható testérzés- tudatosság, a testi panaszok enyhülését, megszűnését eredményezheti.

A fókuszolás alaptechnikája 15-20 órás tanulási folyamat során elsajátítható, azt követően terapeuta nélkül, mint önsegítő módszer, önállóan is alkalmazható.